homayouni
14 بهمن 1401 - 09:25

گفتمان جدید تعالی زیست‌پذیری شهری در حوزه بانوان و خانواده‌ها

رئیس کمیسیون ویژه بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: بیش از ۵۰ درصد جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند و سعی کرده‌ایم گفتمان جدید تعالی زیست‌پذیری شهری را برای حوزه بانوان و خانواده مطرح کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ، فاطمه سلیمی در دومین اجلاس بانوان عضو شورای اسلامی شهرهای کشور ضمن تبریک فرارسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، اظهار داشت: بسیار خرسندیم که دومین اجلاس بانوان، به هوای حریم رضوی متبرک شد و امیدواریم نگاه ویژه امام‌ رضا(ع) را در حوزه کاری خود داشته باشیم و مایه خیر و برکت باشد.

شورای ششم به دنبال طرح گفتمان تعالی زیست‌پذیری حوزه بانوان است

وی با بیان اینکه در ساختار مدیریت شهری به حدی خلاء حوزه زنان محسوس بود که شورای ششم در ابتدای کار تشکیل کمیسیون ویژه بانوان و خانواده را در دستورکار قرار داد، گفت: بیش از 50 درصد جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند و سعی کرده‌ایم گفتمان جدید تعالی زیست‌پذیری شهری را برای حوزه بانوان و خانواده مطرح کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با تاکید بر اینکه حوزه بانوان و خانواده باید در تمامی معاونت‌های شهرداری ضریب نسبت داشته باشند، افزود: در کنار کارهای تخصصی که بانوان پیگیر هستند، حوزه بانوان و خانواده باید به طور خاص دیده شود و در ساختار و برنامه و بودجه توجه ویژه داشته باشیم.

سلیمی با بیان اینکه شورای ششم شهر مشهد مقدس در بودجه سال 1401 شهرداری برای اولین بار ردیف بودجه ویژه بانوان را ایجاد نمود، تصریح کرد: از جمله تاکیدات مدیریت شهری در این دوره، توسعه سخت‌‎افزاری و نرم‌افزاری حوزه بانوان است؛ موضوعی که در جلسه مشترک با کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز مطرح کردیم و خوشبختانه ردیف اعتباری برای توسعه زیرساخت‌های بانوان ایجاد شده است.

وی افزود: یکی از نکات حائز اهمیت، بهره‌گیری از ظرفیت خیرین در شهرها به منظور ایجاد فضاهای ویژه بانوان است؛ موضوعی که با استقبال خیرین نیز قطعا همراه خواهد شد.

سلیمی با تاکید بر لزوم شکل‌گیری برنامه‌های ماتریس مخاطب زنان، گفت: برنامه‌های جامعی ویژه زنان خانه‌دار، زوجین جوان، مادربزرگ‌ها و غیره باید داشته باشیم.

وی همچنین بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت بانوان رسانه‌ای به عنوان ابزاری در کنار اطلاع‌رسانی گفتمانی حوزه زنان تاکید کرد.

تخصیص اعتبار 110 میلیارد تومانی ویژه بانوان در بودجه سال 1401 شهرداری

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه بانوان در جامعه اسلامی ایران نقش پررنگی دارند، اظهارکرد: براساس آمار 50 درصد نخبگان کشوری، از قشر بانوان هستند ولی در تصمیم‌گیری‌های حوزه بانوان، آن گونه که باید نقش‌آفرینی ندارند و با شرایط ایده‌آل و مطلوب فاصله داریم.

وی با اشاره به نقش پررنگ زنان در نظام‌های دموکراسی که سرمنشاء و سرآمد آنها جمهوری اسلامی ایران است، گفت: بانوان در تمام صحنه‌ها و ادوار تاریخی این مرز و بوم، نقش بسیار مهمی ایفا کرده‌اند و باید از ظرفیت آنها بهره بگیریم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس از توجه ویژه شورای ششم مدیریت شهری به حوزه بانوان سخن گفت و تصریح کرد: در بودجه سال 1401، اعتبار 110 میلیارد تومانی صرفا ویژه حوزه بانوان در نظر گرفته شد و این اعتبار در سال آینده نیز به حدود 200 میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند تا شاهد بهره‌مندی بیشتر بانوان در حوزه‌های مختلف باشیم.

حاجی‌بگلو افزود: بانوان در شوراهای اجتماعی محلات مشهد نیز نقش پررنگی دارند و به عنوان نمایندگان بدنه مردمی در محلات، بسیار فعال هستند.

شورای ششم به دنبال ارتقای نقش و جایگاه اجتماعی بانوان است

مهدی ناصحی، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد  با بیان اینکه ارتقای جایگاه مدیریت شهری در ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور زیست‌‎پذیر کردن شهرها برای بانوان از روزهای نخستین فعالیت شورای ششم در دستورکار قرار گرفت، اظهار کرد: متاسفانه از شهر مشهد خبرهای خوبی نسبت به رویکرد مدیران در حوزه بانوان مخابره نمی‌شود؛ در حالی که واقعیت غیر از این است.

وی گفت: نخبگان بانوی مشهدی، در حوزه‌های مختلف می‌درخشند و این مهم مورد توجه مدیران شهری مشهد است و لذا در قالب کمیسیون بانوان و خانواده طرح‌های باارزشی را طراحی کرده‌ایم که از جمله آنها می‌توان به پیگیری برای ایجاد پارک‌های ویژه بانوان است.

ناصحی با بیان اینکه یکی از رویکردهای شاخص شورای ششم، ارتقا نقش و جایگاه اجتماعی بانوان در شهر بوده، افزود: بر همین اساس، برنامه‌ریزی و اختصاص برشی از بودجه برای بانوان داشتیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خاطرنشان کرد: مشهد مقدس می‌تواند یکی از الگوهای اساسی برای ارتقای نقش بانوان در اداره جامعه باشد ولی برخی از پیام‌های شبکه‌های رسانه‌های مختلف درصدد هستند که چهره نامناسبی از این شهر را به نمایش بگذارند.

ناصحی با بیان اینکه مشهد مقدس به عنوان پایگاه زنان انقلاب اسلامی محسوب می‌شود، گفت: همین امر موجب شده تا دشمنان به دنبال نشان دادن چهره نازیبایی از این شهر باشند.

وی افزود: زنان مشهد مقدس سبقه طولانی در حوزه مشارکت اجتماعی دارند و عده‌ای به صورت هدفمند درصدد تخریب این چهره ارزشمند هستند.

شورای ششم به حوزه بانوان و خانواده توجه ویژه دارد

جواد اصغری، سرپرست شهرداری مشهد، اظهار داشت: بانوان به‌عنوان نیمی از جمعیت کشور خواسته‌های متفاوتی از مدیریت شهری دارند که سعی ما بر این است ‌با توجه به جایگاه ویژه بانوان و نقش‌آفرینی آنان، در برنامه‌ریزی‌ها‌ بانوان را ملاک عمل قرار دهیم.

وی افزود: باید در طراحی شهری و نوع به‌کارگیری مصالح و متریال از نظر بانوان استفاده کنیم. همچنین موضوعات گذران اوقات فراغت و ایجاد فضای ایزوله و خاص بانوان، از درخواست‌های این قشر جامعه است.

سرپرست شهرداری مشهد تصریح کرد: در مشهد بوستان‌های اختصاصی برای بانوان در حال احداث است. اکنون 12 طرح احداث سایت بانوان در بوستان‌های بیش از پنج هکتار در حال اجرا است و سه بوستان مجزا برای آنان نیز در دستور‌ کار قرار دارد‌.

اصغری گفت: به موضوع زنان سرپرست خانوار و خانواده‌هایشان و ایجاد اشتغال برای آنان نیز توجه می‌شود. همچنین، در این حوزه تجارب همه شهر‌ها و اقدامات آنان می‌تواند به‌عنوان راهبرد ‌استفاده شود. در شهرداری مشهد اتفاقات خوبی رخ داده و بازارچه‌هایی به این منظور ایجاد شده است. در بازار‌های شهرداری نیز متقاضیان مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: مشهد شهری است که افتخار میزبانی حدود 30 میلیون زائر را در سال دارد، اما از اعتبارات محلی برای ارائه خدمات در شهر مشهد استفاده می‌کنیم. این در حالی است که خدمات ملی است و تقاضا می‌کنیم نگاه ملی به مشهد شود و در تخصیص اعتبارات به‌ویژه در حوزه زیارت، نمایندگان مجلس توجه ویژه‌ای داشته باشند.

بانوان مخاطب کلیدی مدیریت شهری هستند

حسین باغگلی، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: یکی از بزرگترین نکات و چالش‌ها در حوزه فرهنگی تعدد اهداف فرهنگی است که موجب شده نتوانیم اقدامات اثر بخش داشته باشیم.

وی افزود: رویکرد در این دوره مدیریت این است که تعداد اهداف را کاهش و مخاطبان را محدود و بنیادی‌ترین اهداف برای هر گروه مخاطب در بازه زمانی مشخص ارائه کند.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: یکی از اشکالات در مدل فعالیت فرهنگی‌ و تربیتی این است که خانواده از یکدیگر جدا شده در حالی که ما بر این باوریم که انسجام اجتماعی با انسجام خانواده ایجاد می شود؛ ارائه خدمات در این حوزه زمانی اثر بخش است که در طول زمان صورت بگیرد لذا ار قالب باشگاه استفاده کرده‌ایم و 10 باشگاه برای خانواده‌های مشهدی ایجاد شده است.

باغگلی ادامه داد: این باشگاه‌ها شامل باهم برای زوج‌های جوان، باشگاه صدای پای زندگی ویژه خانواده زنان باردار، کهکشان کودکی ویژه کودکان دو تا پنج سال، جام ویژه کودکان 7 تا 9 سال، باشگاه دخترانه و پسرانه ویژه 9 تا 12 سال، مانا ویژه نوجوانان 12تا 15 سال، رایانو ویژه افراد 15 تا 18 سال، باشگاه مجردین ویژه افراد 18 تا 25 سال و نور چشم ویژه پدر بزرگ و مادر بزرگ‌ها است؛ چهار مخاطب کلیدی در برنامه ها بانوان، نوجوانان، افراد دارای معلولیت و زائران هستند.

انتهای پیام/282/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016338